Tuz Lambası Nedir?

Tuz Lambası Kullanım Şekli

Tuz Lambası, içerisinde bulunan özel ampulün yanması ile ısınması sağlanır. Isınan Kaya Tuzu, bulunduğu ortama (-) eksi iyon dağıtır. (-) iyon, havanın vitaminleri olan moleküllerdir. Ortalama 2 kilogramlık bir kaya tuzu lamba, yeterli ısıya ulaştığı zaman 10 m²’lik bir ortamın havasını %300'e kadar daha temiz hale getirir. Tuz Lamba kullanım şekli olarak ise yattığınız odada Tuz Lambasını fişe tarak yakınız sabaha kadar yakmanızı tavsiye ederiz. Hava sirkülasyonu açısından odanızın kapısının kapalı olması gerekmektedir.

Tuz Lambası Faydaları

Tuz Lambasının yaydığı negatif (-) iyonlar, havadaki tozları, polenleri ve bakterileri temizler. Bunun yanı sıra alerjik rahatsızlıklara, astım bronşit  hastalarına, bağışıklık sistemi zayıf olanlara, soğuk algınlığına,  migren sorununa, saman nezlesine, mevsimsel rahatsızlıklara ve horlama gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı Tuz Lambanın faydası  bulunmaktadır. Tuz Lambası  havadaki koku ve nemi azaltır, rahat bir uyku ortamı sağlar, sigaranın etkilerini azaltır ve ayrıca yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Negatif İyonlar

Negatif iyonlar bizim soluduğumuz, kokusu ve tadı olmayan moleküllerdir. Yüksek konsantrasyonlarda doğada  dağ, şelale, deniz kenarı ve ormanlarda bulunurlar. İnsanların kendilerini yenilenmiş hissetmelerine, daha enerjik olmalarına yol açar ve bu da stresi, depresyonu azaltır.

Bugün içinde yaşadığımız ortamlar evler ve ofisler gibi teknolojik alanlar maalesef negatif iyonları içeriye alamıyor. Bilgisayarlar, floresan ışıklar havalandırma sistemlerinden gelen suni hava ve modern bina yapımında kullanılan malzemeler yoğun bir pozitif iyon üretimine yol açıyor. Pozitif iyonlar bizim kendimizi yorgun, depresif ve sinirli hissetmemize sebep olabilir.

Bilimsel araştırmalara göre negatif iyon içeren ortamlar saman nezlesi, astım, mevsimsel depresyon, yorgunluk ve baş ağrısı belirtilerini hafifletiyor. Ayrıca negatif iyon içeren ortamlarda hareket kabiliyeti artıyor, iş performansı yükseliyor, zihinsel fonksiyonlar düzeliyor ve hata oranları düşüyor.

Columbia Üniversitesi ve New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda yüksek yoğunlukta negatif iyon içeren ortamlar mevsimsel depresyon SAD, hastalığında antidepresan etkisi yapıyor.

Mevsimsel Depresyon yaşayan 25 kişi bir ay boyunca her sabah havaya negatif iyon yayan bir aletin önünde yarım saat oturmuş. Deneklerin yarısı alçak dozda negatif iyonlu bir ortamda, diğer yarısı ise yüksek dozda negatif iyonlu bir ortamda oturmuşlar. Yüksek düzeyde negatif iyon tedavisi görmek Prozac ve Zolof gibi ağır antidepresan almak kadar etkili oluyor ve ilaçların doğurduğu hiçbir yan etki olmuyor.

Negatif İyonlar Solunum Yollarına Bağlı Hastalıkları Önlemede Etkili

İsviçre’de bir tekstil üretim tesisinde yapılan araştırmada iki 60 m²’lik odaya negatif iyon makineleri yerleştirilmiş. Her odada 22 çalışan bulunuyormuş. Bir odada çalışma süresince negatif iyon makinesi açık konumda çalışır haldeyken diğer odadaki makine çalıştırılmamış. Ancak ikinci odadaki çalışanlar kendilerinin negatif iyonu arttırılmış bir odada olduklarına inanıyorlarmış. Altı ay süren bu araştırma sonunda negatif iyon makinesinin çalıştırıldığı odadaki çalışanlarda toplam 22 iş günü kaybı olmuş. Diğer odada ise toplamda 64 iş günü kaybı yaşanmış. Bir ay süren grip salgınında birinci grupta toplam 3 gün iş kaybı olurken, ikinci grupta toplam 40 gün iş kaybı yaşanmış (Stark, 1971).

Sigaranın Etkileri Negatif İyonla Azalıyor

Boğazımızda bulunan ve toksinlerin solunum yollarındaki hassas organlara geçmesine engel olan tüylerde sigara dumanının bıraktığı etkiyi yüksek dozda negatif iyon ile nötralize edebiliyoruz. Bu tüyler ne kadar hızlı hareket ederlerse o kadar etkili oluyorlar. Ancak sigara dumanı bunları yavaşlatıyor ve bedenin kansere yol açan kirlerden korunmasına engel oluyor. Yapılan testlerin sonucunda yüksek düzeyde negatif iyon içeren hava bu tüylerin hareketini tekrardan normale dönüştürüyor (Soyka, 1991).

Negatif İyonla Pozitif Bir Enerji ve Olumlu Bir Yaklaşım

Ev içi ortamlarda yoğun bir şekilde bulunan pozitif iyonlar aşırı serotonin salgılanmasına yol açar. Serotonin bedenin zihinsel, duygusal ve fiziksel stres ile baş edebilmesini sağlayan bir nöro iletkendir. Aşırı üretildiğinde öncelikle hiperaktivite yaratır ki bu da anksiyeteye yol açar ve bazen depresyona da sebep olabilir. Negatif iyon tedavisinin aşırı serotonin salgılanmasını önlediği ve bazı vakalarda depresyonu hafiflettiği görülmüştür (Krueger, 1957).

Negatif İyonlar Bizim Daha İyi Bir Uyku Uyumamıza Yardımcı Olur

1969 yılında Fransız bir araştırmacı serotoninin aşırı üretilmesinin uykusuzluğa ve kâbuslara yol açtığını göstermiş. Uyku bozukluğu yaşayan bir grup insanda negatif iyon yaratan bir hava temizleme cihazını kullandırmanın daha rahat uyumalarını sağladığını görmüştür (Soyka, 1991).

Bilim Adamları ve Doktorların Görüşleri;

  • Dr. Komblueh: Tuz Lambasının yaydığı eksi iyonlar çok acı çeken hastaları sakinleştirdi.
  • Prof. Dr. Canan Karatay: Kaya Tuzu Lambalarını yatak odalarınıza koyun. Odanızdaki radyasyonu emer ayrıca rahat nefes almanızı sağlar. 
  • Prof. Dr. Ahmet Maranki: Tuz Lambası çok önemli bir hava jeneratörüdür. Havadaki polenleri ve kötü etmenleri temizler üst solunum yolu rahatsızlıklarına fayda eder.